להזמנת פנסיון חייגו: 052-5822281

ביגל

משפחה:
ציד

תוחלת חיים ממוצעת:
15 שנים

משקל ממוצע כלב בוגר:
9-11 ק"ג

גובה ממוצע כלב בוגר:
33-41 ס"מ

כללי:

הביגל נחשב לכלב שקל לטפל בו בזכות גודלו הקטן ומבנה הגוף החסון. הגזע קיים במגוון צבעים, כולל שחור עם חום, כתום עם לבן ובדרך כלל בשילוב של שלושה צבעים. פרוות הביגל קשה, חלקה ובאורך בינוני, היא מתחלפת באופן קבוע אך נדרשת תספורת רק לעיתים רחוקות. גולגולת הביגל רחבה וראשו מעוגל, עם אוזניים ארוכות ותלויות שממסגרות את הפנים. הבעת הפנים המתחננת והתמימה של הביגל הפכה אותו למועדף בקרב רבים.

אופי:

כלבי ביגל ידועים באינטליגנציה ושמחת חיים שלהם. הם עדינים, סקרנים ומתוקים, ומתחברים מהר לכל מי שנותן להם תשומת לב ואהבה. הביגל הוא כלב מאוד חברותי, מתאים למשפחות עם ילדים מכל הגילאים ולרוב מסתדר טוב גם עם כלבים אחרים. עם זאת, הם עשויים להתקשות להסתדר עם סוגים אחרים של חיות מחמד בשל טבעם החשדני והאנטי-חברתי כלפי בעלי חיים שאינם ממין הכלבים.

כלבי ביגל לא אוהבים להיות לבד לתקופות ממושכות, שכן זה יכול לגרום להם להיות הרסניים ונוירוטיים. לכן, לעיתים קרובות מומלץ לגדל אותם עם כלב ביגל נוסף. נטייתם לנבוח בקול גבוה עלולה להפריע לשכנים ולחברי המשפחה, ולכן חשוב לאמן אותם להפחית בנביחות מגיל צעיר. בנוסף, כלבי ביגל נוטים לעקוב אחר רעשים ויכולים לנדוד למרחקים גדולים אם אינם קשורים, ולכן יש להשגיח עליהם בקפדנות כדי למנוע נדידה.

בריאות:

כלבי ביגל נחשבים לגזע חסון אך יש להיות מודעים למספר בעיות בריאותיות פוטנציאליות. דיספלסיה של מפרק הירך, מחלות ניווניות שעשויות לעוות את הרגליים הקדמיות, בעיות בגב, אפילפסיה, מחלות לב, ובעיות בעיניים הן כמה מהבעיות השכיחות יחסית בגזע זה. כדי לשמור על בריאותם של כלבי ביגל, חשוב להבריש את הפרווה באמצעות מברשת חזקה, לדאוג לציפורניים מסודרות, ולבצע בדיקות וטרינריות קבועות כדי לזהות סימנים לזיהום. הרחצה צריכה להתבצע עם סבון עדין כדי לשמור על בריאות העור והפרווה.

במישור הפעילות הגופנית, לכלבי ביגל יש רמות אנרגיה גבוהות והם דורשים פעילות גופנית רבה. חצר קטנה ומגודרת תתאים להם מאוד למשחקים ולריצה. הם זקוקים גם להליכה יומית בשעות הבוקר המוקדמות או בערב המאוחרות. ריצה יחד עם הכלב היא דרך מצוינת לשמור על פעילותם. כלבי הביגל גם נהנים לחקור שטחים חדשים בפארקים, והם דורשים גירויים מתמידים בשל סקרנותם הטבעית. ללא פיקוח וגירויים מתאימים, התנהגותם עלולה להיות הרסנית.

אילוף:

ביגלים נחשבים לכלבים חכמים מאוד שניתן לאמן במהירות, בעיקר באמצעות אימונים אינטנסיביים עם מטרות ברורות. ניתן להתחיל אילוף גורי ביגל כבר מגיל 6-8 שבועות, שבו הם יכולים להתאקלם בקלות לסוגים שונים של הכשרה. בשל טווח הקשב הקצר שלהם, כל סשן אימון צריך להימשך כ-10-15 דקות ולא להתקיים יותר מפעמיים עד שלוש ביום. כלבי ביגל זקוקים למשוב חיובי קבוע ולהמון אהבה. אמנם האימון שלהם אינו מסובך עבור המאמן הממוצע, אך הוא דורש סבלנות, התמדה ואימונים תכופים.

חשוב לעבור עם כלבי ביגל תהליך חברות מוקדם עם כלבים אחרים וללמד אותם התנהגות חיובית מגיל צעיר. בדרך כלל, הם יגיבו היטב לאילוף שכולל פעילות גופנית, חיזוקים חיוביים ושפע של חיבה.

תפריט נגישות